Pazar Yerleri Arasında Rekabet

Ekonomist Dergisi için Özlem Bay ile gerçekleştirdiğimiz “Pazar Yerleri arasında rekabeti” aktardığım ropörtajı ve ana başlıklarını paylaşmak isterim.

YA SUPERAPP OLURSUNUZ YA DA YOK!

“SuperApp olmayı tüketicinin ihtiyacı olan tüm ürünlerin tek platformdan sunulması olarak açıklayabilirim. Yine benim görüşüme göre ya SuperAPP olursunuz ya da küçük kalırsanız rekabette yok olursunuz.” SuperAPP olmak sizlere ölçek ekonomisinde verimlilik sağlayarak, maliyet avantajı ile düşük fiyat sağlamanıza imkan veriyor. E-ticaret’te tüketiciler en çok düşük fiyat, hızlı teslimat ve ürün çeşitliliği istiyor. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos bu ölçek ekonomisinde satın alma güçleri ile çok büyük bir maliyet ve düşük fiyat sunarak pazarı domine ettiklerini aktarıyor. Yine en yüksek ürün çeşitliliği ve kurduğu depolar ve uçak filosuna kadar uzanan dağıtım ağı ile müşterinin isteklerini sunuyorlar.”

ABD’de yüzde 41’lik e-ticaret pazar payına sahip Amazon kendisini takip edenlere açık ara fark atmış ve kendisine yaklaştırmadan yoluna devam ediyor.
Trendyol Group Amazon’un ABD’de yaptığı pazarı domine etme çabasını Türkiye pazarında çok yüksek zararlarla gerçekleştirmeye çalışırken, Hepsiburada’nın Newyork Stock Exchange’de halka arzı sonrası elde ettiği fon ile piyasada kendini göstermesi bekleniyor. GittiGidiyor kaliteli içeriği ve karlı büyüme politikasını n11.com takip ediyor. Son dönemin hızlı yükselenleri; CicekSepeti.com / Lolaflora.com ve Amazon olarak göze çarpıyor.

Bu çerçevede Türkiye’ye baktığımızda bu vizyona en yakın olan site Trendyol. Öte yandan SuperAPP vizyonuna en yaklaşan firma ise Getir olacak gibi görünüyor. Getir’in N11 ile stratejik işbirliği olarak duyurduğu birlikteliği evlilikle sonuçlandırılacağını düşünen Serkan Koç, “Getir bunun yanında çok daha büyük bir atak yaparak Şok Marketlere talip olduğunu duyurdu. Böylece Amazon’un ABD’de Whole Sale’i alarak yaptığı aksiyonu gerçekleştirmiş olacak. Bu yarışta Yemek Sepeti’nin geride kaldığı görünüyor. Son günlerde Yemeksepeti Sepeti kurucusu Nevzat Aydın görevinden ayrıldı. Yeni CEO umarım bu yarışı doğru algılar ve aksiyonlarını alır. Yoksa yılların tekeli Yemek Sepeti de Getir ve Trendyol karşısında küçülmeye mahkum olacak”

Devamı aşağıdaki linkte…

https://lnkd.in/ecVXJvn8

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar ilginizi çekebilir
Daha Fazla

E-ticaret’te Black Friday

Apara TV Canlı yayında ŞAFAK TÜKLE ile 12:15’de E-ticaret’te Black Friday’i konuşacağız. Nasıl Gidiyor. Kur artışından nasıl etkilendi.…