Bugünlerde kendimi Hıyar gibi Barış Manço Şarkıları bize neler söyledi. Şu iş hayatı denen hengamede bir es verip düşünmemiz gerek.

Bugünlerde kendimi Hıyar gibi hissediyorum. Evet evet kendimi gerçekten hıyar gibi hissediyorum. Çevreme bakıp kendimi sıcak güzel masamda oturan…

Bugünlerde kendimi Hıyar gibi hissediyorum. Evet evet kendimi gerçekten hıyar gibi hissediyorum. Çevreme bakıp kendimi sıcak güzel masamda oturan şanslı bir hıyar olarak görüyorum. Barış Manço’nun yazdığı şarkılarda bu hıyarlığım daha da yüzüme vuruluyor.

– Barış Manço iyi yaşam ve insan nasıl olmalı. Yardımlaşma nasıl olmalı yazmış. Demişki “Yaz Dostum. Altı üstü beş metrelik bez için”, “yaz dostum boşa geçmiş ömre adam denir mi?” Asıl ne demiş? “Yoksul Görsen Besle Kaymak Bal ile” “Güçsüz görsen sar kanadın Kolunu” demiş. Komşumuz vardı. yoldan kişileri evine alıp yıkanmalarını sağlar sonra yedirir yollardı.

 

– Mesela Ahmet Bey’in ceketi efsanedir. Ya nasip ne demek ya kısmet ne demek söyler. Kul Ahmet erken kalkar ya nasip derdi. Kimseler anlamazdı ya nasip ne demekti. Herkes gömlek giyerken Ahmet ceket giyerdi. Ama bir gün bir yoksul ölünce köylüler kefen parası bulamayınca Ahmet dedi yalan dünya örttü ceketi üstüne kaldırdı cenazeyi Sonunda herkes anladı Ya nasip ya kısmeti

 

-Peki ya en en iyileri neler? Diral dedenin düdüğü ve Nick The Chopper Birisi hırsızlık yapan zulm eden diğeri ise eğitimsiz, servet yapmak için oyunmuş gibi ağaçları kesen biri.

 

“Hele destur maşallah bu ne kudret böyle hele destur zayıfları ezmedin mi söyle hele destur gözümüz yok allah daha iyi etsin ama paylaş, gel beni dinle ardından herkes dua etsin”

“Ormanın aşağısında Nick the chopper adında biri yaşardı. Ağaçları kesmek onun oyunuydu. Bundan servet yapmak. Yıkanmaz, Eğitim görmemiş biriydi Nick the Chopper. Ağaçları umursamazdı. Derdi servet yapmaktı.”

https://www.youtube.com/watch?v=PjZ5H_TU8TQ

https://www.youtube.com/watch?v=UaY-JDa_rJ4

Sözüm meclisten dışarı dostlar
Bugünlerde kendimi hıyar gibi hissediyorum
Hani dilim dilim doğrasalar beni
Marmara Ege Karadeniz ve hatta Akdeniz cacık olur diyorum.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunlar ilginizi çekebilir
Daha Fazla

Şans dediğimiz şey hazırlıktır

Dün 5 tane tshirt değiştirdim. Saat 8’de başlayıp, 14280 adım atıp, 5 görüşme yaptım. Akşam yemeğinde de biri…
Daha Fazla

Girişimci Nazım Hikmet gibi olmalı…

Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmazsak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa? Nazım Hikmet Oratoryosunu seyrettiğim her seferinde gözlerim doluyor. Girişimcilikle…