Trafikte Çakar, Ofiste Makama yol vermeyi sevmiyorum.

Çevremde sürekli yol isteyen çakarlarını* yakmış araçlar çoğalmaya başladı. Sabah kalkmış yola koyulmuşum köprüye gireceğim arkamda çakarlarını yapmış…

Çevremde sürekli yol isteyen çakarlarını* yakmış araçlar çoğalmaya başladı. Sabah kalkmış yola koyulmuşum köprüye gireceğim arkamda çakarlarını yapmış bir araba yol vermezsen arkasından siren geliyor. O da olmazsa sağından solundan sıkıştırıyor. Şimdi onun benden ayrıcalığı nedir? Saygı duymuş olsaaam, içindeki kişiyi tanımam, zaten bu davranışa saygı da duymam. Geciktin mi? Hayır. ben 1 saatte gidiyorsam sen de 1 saatte gitmelisin. Geç mi kaldın bir daha erken çık. Ama ne gerek var. Bende çakar var. Çıkarım yola, herkes 1 saatte giderken ben 30 dakikada işimdeyim. Buna yol verip arkalarından gelen Ambulansa yol vermek için çaba göstermeyenleri de ayrıca anmak isterim. Neyse;

Ofiste de aynı şey var. 

Garanti Bankası’nda ilk kez yönetici olmuştum. Banka’da hiyerarşi önemlidir. Bana bağlı çalışan arkadaşımdan masamdaki kağıtların fotokopilerini çekmesini istedim. Akşam arkadaşım mesaiye kaldı ben çıktım. Ertesi gün 1 sayfa e-mail. Kısaca demişki elin ayağın var. Ben bunun için maaş almıyorum. Git fotokopini kendin çek. Başımdan aşağıya kaynar sular döküldü. Çok utandım. Özür diledim. Bu kişi hala görüştüğüm bana çok şey öğreten arkadaşım oldu.

8 sene Banka’da çalıştıktan sonra Turkcell’de işe başladım. 2 üst yöneticimle tanışıyorum ………… Bey diye hitab ettim. Baktım kimse Bey demiyor. Sonra Bey demene gerek yok istersen öyle hitab et dediler. Sonra Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın’a bağlandım. Emre Sayın’ın ilk sözlerinden biri bana Bey diye hitab etmeyin dedi. Bizle birlikte aynı yerde yemek yedi. Aynı şekilde eğlendi. Aynı şekilde çalıştı. Bunlara saygı duyup sevdik onu ve onun için daha çok çalıştık.

Sen benden neden önceliklisin? Sevdiğin veya saydığın kişi astın dahi olsa ona öncelik verebilirsin. Ama bir makamın saygınlığı oraya oturmakla olmaz orada saygı ve sevgi kazanmak için farklı şeyler gerekir.

Gelelim çakarlara, eskiden olsa yol vermemek için elimden geleni yapardım. Şimdilerde gülüp yol veriyorum. Ben kendi vicdanımla, kuralıyla yolumda giderken saygısızca benim verdiğim para ile maaş alan kişi benim önüme geçmek için çakar denilen ışıkları kullanıyor. işte ben bu zihniyeti sevmiyorum.

Bana da Bey demeyin lütfen hoşuma gitmiyor.

*(Çakar: hani polis otolarının tepesinde olur ya onları motorun içine koymuş ekseriyetle Mercedes’ler)

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar ilginizi çekebilir
Daha Fazla

RM School Programı

Çalışanına değer vermek onları geliştirmek yine firmaya katkı olarak geri dönüyor. PASHA Bank OJSC bunu en iyi yapan…