O Kadar Sarımsağı O Kadar Şekeri Bana Koysan Ben de Tatlı Olurum

2003 yılında Garanti’de çalışırken Trabzon’un önde gelen tüccar’larından birisini ziyaret ettik. Görüşme sonrası bizi yemeğe davet etti. Biz şube müdürünün Akçaabat köftesi ikram edeceğini söyledik. Tüccar: “o kadar sarımsağı o kadar şekeri bana koysan ben de tatlı olurum. Onu yiyeceğinize mis gibi Kuru Fasülye var” dedi dinlemedik sonra midemiz yandı.
Uzun yıllar sözler kulağımda çınladı. Son 3 yılda ne demek istediğini daha iyi anladım. Son 3 yılda tahta sandalyelerde toplantı yaptık. Çoğu zaman masamda freelance çalışanlar oluyordu yerim yoktu. Yılbaşı eğlencesini kafelerde, müşterilerimizi de davet ederek düşük bütçe ile kutladık. Şirket yemeği yerine piknikte kendimiz mangal başında köfte hazırladık. Paramız oldukça şirketin altyapısı ve insana yatırım yaptık. Düşününce 1.500 TL’lik konforlu sandalyelerde çalışan, yılbaşını otelde kutlayan, Şirket yemeklerini sahilde restaurant’da yiyen, araba kiralayıp, parasını çarçur eden startup’lara göre daha başarılı olduk. İyi ki O kadar şeker o kadar sarımsağı bize koymamışlar. Bu sayede Kuru Fasülye gibi yalın ve faydalı kalabildik.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunlar ilginizi çekebilir
Daha Fazla

Girişimci Nazım Hikmet gibi olmalı…

Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmazsak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa? Nazım Hikmet Oratoryosunu seyrettiğim her seferinde gözlerim doluyor. Girişimcilikle…